Mity na temat leczenia stomatologicznego

Mity na temat leczenia stomatologicznego

Mity na temat leczenia stomatologicznego – prawie nikt nie lubi chodzić do dentysty, ale profilaktyczne wizyty u dentysty to jedyny sposób na zdrowy i piękny uśmiech. Niestety, wiele mitów na temat stomatologii i leczenia stomatologicznego narosło przez lata z powodu strachu przed bólem i kosztami, dlatego poniżej obalimy niektóre z najpopularniejszych mitów.

Zęby nie powinny być leczone w czasie ciąży

Nie wiadomo, kto był autorem tego stwierdzenia, wiadomo jednak, że popełnił ogromny błąd, gdyż organizm nie tylko może, ale nawet powinien być poddawany ciągłej kontroli dentysty. Oczywiście najlepiej wykonać badanie jeszcze przed ciążą, aby zdiagnozować ewentualne urazy i wady, ale czasami jest tak, że nie jest to fizycznie możliwe. Dlatego nie należy unikać dentysty i leczenia przez cały okres ciąży. Prawdopodobnie najlepszym czasem na leczenie próchnicy jest drugi trymestr, ale to nie znaczy, że jeśli odczuwasz ból w pierwszych tygodniach ciąży, powinnaś czekać do tego czasu na leczenie stomatologiczne. Zamiast tego należy jak najszybciej udać się do dentysty, aby wyleczyć ognisko stanu zapalnego, które w przeciwieństwie do powierzchni może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i matki.

Zęby mleczne w ogóle nie wymagają leczenia

Mity na temat leczenia stomatologicznego
Mity na temat leczenia stomatologicznego

Rozpowszechnienie tego mitu było tragiczne pod względem późniejszych konsekwencji i stanu uzębienia młodzieży. Co prawda niektóre zmiany w zębach mlecznych nie wymagają leczenia stomatologicznego, ale pewność może mieć tylko doświadczony dentysta https://doboszimplanty.pl/kontakt/. Ponadto zęby mleczne są bardzo kruche, a próchnica może rozwijać się w zastraszającym tempie, zwłaszcza gdy dieta wielu dzieci jest bogata w słodycze. Nieleczone zmiany próchnicze są niebezpieczne, zwłaszcza podczas wymiany zębów mlecznych na stałe, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko zakażenia zębów stałych próchnicą. Dlatego pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce około 3 roku życia. W większości przypadków wizyta ta kończy się po prostu badaniem ewentualnego stanu dziąseł i zębów. Jest jednak i bardziej pozytywna strona tego rozwoju, dziecko nie będzie kojarzyć gabinetu z bólem, co sprawi, że będzie chętniej odwiedzać gabinet w przyszłości.

Jeśli nie zauważam żadnych problemów, nie muszę iść do dentysty

Niestety taka jest opinia większości Polaków, co często prowadzi do długotrwałego leczenia stomatologicznego. Prawda jest taka, że ​​zanim pojawią się ubytki lub pojawi się ból, jest już za późno, a skutki rozwoju próchnicy są już powszechne. Bo najczęściej zaczynają się psuć w niewidocznych miejscach między zębami. Gołym okiem można dostrzec jedynie kolejny etap tego procesu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przeglądy w gabinecie stomatologicznym, które na czas eliminują ewentualne problemy.

Leczenie kanałowe jest bolesne

Czasy, kiedy wizyty u dentysty kojarzyły się z bólem, minęły, a skomplikowane procedury, takie jak leczenie kanałowe, można teraz przeprowadzić bezboleśnie i sprawnie w niemal wszystkich ośrodkach. Sprzęt dentystyczny stał się również bardziej nowoczesny i precyzyjny w ciągu ostatnich kilku lat, co wiąże się z mniejszym bólem. Duża dostępność różnego rodzaju anestetyków pozwala lekarzom wybrać ten najbardziej odpowiedni dla danego pacjenta. W szczególnych przypadkach leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone również w znieczuleniu. Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które przed operacją obawiają się paraliżu.

Jeśli odczuwasz ból po leczeniu kanałowym, oznacza to, że Twój dentysta nie wyleczył całkowicie zęba

Nie jest to do końca prawdą, ponieważ leczenie kanałowe w gabinecie dentystycznym jest złożonym zabiegiem, który wiąże się z naruszeniem tkanek miękkich zęba. Nic więc dziwnego, że pacjenci mogą odczuwać ból lub dyskomfort w okolicy leczonego zęba nawet kilka dni po zabiegu. Niestety zdarza się, że jeśli pacjent trafia do dentysty z bardzo poważnym schorzeniem zębów, zwiększa się ryzyko niepowodzenia zabiegu. Dlatego jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas po leczeniu kanałowym, a nie kilka dni po wizycie, należy wznowić leczenie w gabinecie.

Każdą plombę trzeba w końcu wymienić

To nie jest prawda. Wypełnienie powinno się wymieniać tylko wtedy, gdy jego struktura jest złamana lub popękana lub zęby w jego pobliżu zaczynają się psuć. Konieczna jest wówczas wymiana wypełnienia na nowe, aby odpowiednio zabezpieczyć ząb. Jeśli jednak nie występuje żadna z powyższych przyczyn, nie ma potrzeby wymiany uszczelki.

Wiara w te i wiele innych mitów jest najczęstszym powodem, dla którego pacjenci zbyt późno zgłaszają się do dentysty z bólem zęba, kiedy już potrzebują leczenia. Pamiętaj, bez względu na okoliczności, tylko regularne wizyty kontrolne mogą zapewnić pełne zdrowie naszej jamy ustnej i zębów.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl