Klamry na wrastające paznokcie – rodzaje: wrastające paznokcie to stosunkowo powszechny problem, który dotyka osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dolegliwość ta znacząco wpływa zarówno na komfort codziennego funkcjonowania, jak i estetykę stopy. Nieleczona może stać się przyczyną niebezpiecznych infekcji i powikłań.
Aby skutecznie walczyć z problemem wrastających paznokci, należy przede wszystkim podjąć odpowiednie leczenie za pomocą doświadczonego specjalisty podologa. Warto także stosować się do podstawowych środków ostrożności i profilaktyki, które pozwolą zapobiec pojawieniu się tejże dolegliwości.
Wrastający paznokieć – przyczyny problemu
Podstawową przyczyną, stojącą za powstawaniem uciążliwego problemu wrastających paznokci, jest niewłaściwe ich przycinanie. Nieodpowiednia technika skracania płytki paznokciowej, wykonywanie czynności nieostrymi nożyczkami, pozostawiającymi postrzępione lub ostre krawędzie, jak również wycinanie zbyt głęboko – to właśnie te czynności najczęściej stają się przyczyną późniejszego wrastania paznokci.
Pojawianiu się oraz nawracaniu dolegliwości sprzyjają także inne czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do pierwszej z grup zaliczyć należy przede wszystkim noszenie niedopasowanego, za małego i zbyt ciasnego obuwia oraz przebyte urazy, kontuzje i przeciążenia. Czynnikami wewnętrznymi są natomiast przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, jak i wrodzone wady postawy i deformacje stóp.
- frezarki do pięt https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezarki/
- callusan https://kerpro.pl/produkt/callusan-mares-krem-w-piance-do-pielegnacji-suchej-skory-175-ml/
- serum arkady na grzybicę https://kerpro.pl/produkt/aarkada-serum-kolagenowe-do-paznokci-11-ml/
Objawy wrastającego paznokcia
Kiedy zaczynamy odczuwać silny, tępy ból w palcu, w okolicy wału paznokciowego, a sam palec jest wyraźnie zaczerwieniony i opuchnięty, prawdopodobnie problem wrastającego paznokcia jest już na zaawansowanym poziomie. Do pierwszych objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność, należą delikatne dolegliwości bólowe, odczuwalne przy ruchu i wkładaniu butów. Wczesnym symptomem może być także delikatne zaczerwienienie wokół bocznej ściany paznokcia i tworząca się opuchlizna.
Niezależnie od tego, na jakim etapie uda nam się wyłapać dolegliwość, podstawowym w tym wypadku krokiem powinno być zgłoszenie się do profesjonalnego gabinetu podologicznego.
Wrastający paznokieć – leczenie
Wielu pacjentów do ostatniej chwili łudzi się, że bolesny i uciążliwy problem wrastającego paznokcia minie samoistnie. Nic bardziej mylnego! Dolegliwość tę należy wyleczyć i zlikwidować jak najszybciej, najlepiej z pomocą podologa, który wesprze nas swoją wiedzą, doświadczeniem, jak i profesjonalnym sprzętem i środkami.
Pierwszym etapem leczenia wrastającego paznokcia jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, na który składa się zarówno rozmowa z pacjentem, jak i badanie stanu palca i paznokcia, dotkniętego problemem. Dopiero wtedy specjalista, mając pełny obraz dolegliwości, jak i jej możliwych przyczyn, może przystąpić do profesjonalnego i skutecznego leczenia. W pierwszej kolejności należy wyciąć wrastającą w tkankę palca część paznokcia, a następnie osuszyć i zdezynfekować palec. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się głównego źródła problemu, jak i zapobiegnięcie ewentualnym powikłaniom i infekcjom. W wielu przypadkach specjalista zakłada także tak zwaną tamponadę, czyli specjalny opatrunek osuszający o właściwościach absorbujących. Tamponada umożliwia zachowanie odpowiedniej suchości palca, z którego po przerwaniu ciągłości naskórka może sączyć się krem, ropa lub osocze.
Istotną częścią leczenia wrastającego paznokcia jest także założenie specjalnych rurek lub klamer, mających na celu skorygowanie kierunku wzrostu paznokcia, a co za tym idzie – zapobiegnięcie ponownemu pojawianiu się problemu.
Klamry ortonyksyjne – rodzaje
Klamry na wrastające paznokcie, nazywane również klamrami ortonyksyjnymi, to odpowiednio dopasowane, zakładane na problematyczną płytkę paznokcia rurki. Ich zadaniem jest właściwe ukształtowanie paznokcia oraz kierunku jego wzrostu, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka ponownego pojawienia się problemu jego wrastania. Klamry to najskuteczniejsza, a przez to również wyjątkowo popularna i uznana metoda korygowania wrastających paznokci.
Na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów klamer na wrastające paznokcie. Najczęściej wybieranymi są klamry typu Fraser oraz podoklamry. Pierwsze z nich składają się z wysokiej jakości drutu ortonyksyjnego, wykonanego ze stali chirurgicznej o grubości od 3 do 5 mm. Doskonale dopasowują się do kształtu płytki, skutecznie ją korygując. Podoklamra wykonana jest natomiast ze stali implantologicznej o doskonałej jakości. Ten rodzaj klamry składa się z dwóch wyprofilowanych ramion i łącznika, który umożliwia pełną kontrolę nad paznokciem, przez cały czas jego korygowania. Chętnie wybierane przez specjalistów są także klamry tytanowe, które odznaczają się przede wszystkim ponadprzeciętną wytrzymałością.