Jak zdobyć unijne dotacje?

Jak zdobyć unijne dotacje?

Jak zdobyć unijne dotacje? Można mówić o tym, czy UE jest dobra dla Polski. Jest to złożony system składający się z wielu elementów. Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ jest to duża liczba powiązanych ze sobą procesów. Nie da się jednak ukryć, że na pewno zaletą jest możliwość pozyskiwania funduszy unijnych na rozwój start-upów. Pozwala to wejść na rynek, na którym jest już wiele podmiotów, przez co trudno jest stać się konkurencyjnym. Dodatkowe środki sprzyjają konkurowaniu z konkurencyjnymi firmami. Pożyczka na start daje nam możliwość zakupu niezbędnego sprzętu. Ponadto w wielu przypadkach tworzymy miejsca pracy, produkując towary lub świadcząc usługi. Ostatecznie prowadzi to do rozprzestrzeniania się korzyści. Możliwość dostępu do funduszy unijnych jest oczywiście korzystna. Ale jak? Jakie procedury muszę przejść? Czy trudno jest zdobyć unijne dotacje?

Jakie dofinansowanie unijne możemy uzyskać?

Finansowanie przedsiębiorstw ze środków unijnych mogłoby rozwijać się w szczególności w dwóch obszarach. Pierwsza to możliwość uzyskania kredytów dla przedsiębiorców. Pomysł jest podobny do tego, co wyjaśniono wcześniej. Pożyczki sprawiają, że jesteśmy bardziej konkurencyjni wobec innych podmiotów. Oczywiście pożyczkę trzeba spłacić, ale to oznacza, że ​​po rozwinięciu się firmy dostaniemy środki. Jednocześnie pożyczki na start https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/warminsko-mazurskie/rodzaj/dla-przedsiebiorcow dają możliwość zabezpieczenia większych sum. Do 100 000 zł. Dotacje to kolejny sposób na pozyskanie finansowania.

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą pozyskać unijne dotacje?

Jak zdobyć unijne dotacje?
Jak zdobyć unijne dotacje?

Znamy już możliwości, jakie dają fundusze unijne. Ale jak aplikować? Najpierw musimy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy. To jest najważniejszy plik dla fazy pierwszej i nie wygląda na to, żebyśmy usiądą z tym plikiem i od razu zrobią wszystko sami. Wymaga to odpowiedniego przygotowania. Najpierw musisz przedstawić biznesplan. Dla UE to gwarancja sukcesu komercyjnego, więc żadne pieniądze nie są marnowane. Jednym z najważniejszych elementów jest cel prezentacji. Musimy też wykazać zysk, jaki przyniesie nam inwestycja. Dodatkowo jednym z wymogów jest określenie, na jaki cel zostanie przeznaczona przyznana dotacja. Zwykle warto zatrudnić specjalistę, który przejrzy wszystkie wnioski i opracuje biznesplan. Oczywiście możemy też sami się zorganizować. Po drugie, wniosek zostanie rozpatrzony przez mechanizm unijny. W pierwszej kolejności zostanie sprawdzona poprawność uzupełnionych danych. Ponadto zostanie przeanalizowany biznesplan. Wstępne złożenie wniosku nie jest już trudne i można to zrobić online. Na odpowiedź będziemy musieli poczekać, która nadejdzie w jednej z trzech form. Akceptacja to przejście do kolejnego etapu, który opiszemy później. Wnioski mogą również zostać odrzucone. W niektórych przypadkach jest on przedkładany do rewizji, a następnie ponownie rozpatrywany. Częstym błędem jest brak terminu składania wniosków. To automatycznie skutkuje utratą dostępu do finansowania.

Podpisanie umowy jako kolejny element dostępu do dotacji unijnych

Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Oczywiście, jeśli wniosek zostanie zatwierdzony wcześniej. Po pierwsze, powinniśmy uważnie przeczytać dokumentację. Pamiętajmy, że podpisanie umowy jest wiążące, a niedotrzymanie jej może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku dotacji całość jest dużo prostsza, jeśli porównamy to do kredytów. Nie zmienia to faktu, że środki są wykorzystywane na konkretny cel. W rezultacie musimy odnotować, że pieniądze zostały wydane na określone pozycje. Musimy więc bezwzględnie przestrzegać zapisów podpisanej przez nas umowy.

Dodatkowe informacje o dostępie do dotacji unijnych

Po pierwsze, należy pamiętać, że dostęp do dotacji jest wiążący. Możesz spróbować odstąpić od umowy później, ale wymaga to również obszernej dokumentacji, aby ją poprzeć. W przypadku dotacji kwota dofinansowania, którą można uzyskać, jest niższa niż w przypadku pożyczek. Jednak ta opcja jest również mniej ryzykowna. Zwykle zalecane dla małych firm. Na stronie internetowej UE powinniśmy również zapoznać się z dokumentem pokazującym okoliczności, w których nie będziemy mogli skorzystać z dotacji unijnych. Jest to długa lista, więc nie będę jej tutaj pokazywać, ale warto skorzystać ze źródeł UE w celu uzyskania konkretnych informacji. Unijne dotacje dają dobre możliwości rozwoju biznesu, ale są też pewne kwestie, które należy dokładnie przemyśleć. Do czasu podpisania umowy przeszliśmy już przez wiele trudności. Musimy jednak prowadzić dokładną dokumentację księgową. Nie ma idealnego rozwiązania, a dopełnienie wszystkich formalności to jeden z najtrudniejszych elementów. Jednak potencjalne zyski są ogromne, dlatego warto ubiegać się o unijne dotacje. To może być początek firmy, która na zawsze poprawi naszą sytuację finansową.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl