Inteligentny dom – czym jest koncepcja

Inteligentny dom - czym jest koncepcja

Inteligentny dom – czym jest koncepcja i co obejmuje? Obecnie na popularności zyskują systemy zarządzania budynkiem (BMS), zwane również inteligentnymi domami. Jest to zestaw rozwiązań technologicznych mających na celu ułatwienie członkom rodziny korzystania z zabudowanych udogodnień i uprzyjemnienie życia w takim budynku. Założenia BMS ewoluują, ale przyjrzyjmy się, czym dzisiaj jest inteligentny dom i czy warto w niego inwestować.

Inteligentny dom – jakie jest rozwiązanie?

Inteligentny dom to system zarządzania obiektami w budynku, które są już zintegrowane, co pozwala na zmianę określonych parametrów i funkcji bez konieczności każdorazowej ręcznej ingerencji mieszkańca. Idea inteligentnego domu zakłada, że ​​niektóre czynniki, takie jak natężenie światła, zapotrzebowanie na moc czy wilgotność powietrza, są rozpoznawane automatycznie. Ale inteligentny dom to coś więcej niż tylko nowoczesna technologia wewnątrz budynku. Łączy również efektywność środowiskową i energetyczną w jedno. Dlatego wewnątrz BMS-a znajdują się również panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Inteligentny dom i ochrona środowiska

Inteligentny dom – czym jest koncepcja i co obejmuje? Duża część założenia BMS to pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Do niedawna urządzenia te były bardzo drogie i dostępne tylko dla zamożnych. Dziś rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne stały się znacznie tańsze – inwestycja zazwyczaj zwraca się po kilku latach. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od dynamicznie zmieniających się cen energii elektrycznej i zdystansować się od energii pozyskiwanej z węgla.

Kolejną energooszczędną funkcją jest pompa ciepła służąca do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Jest to rozwiązanie do pozyskiwania ciepła z gruntu, wód gruntowych lub powietrza. Innym rozwiązaniem, które może obniżyć rachunki za prąd i gaz jest wentylacja grawitacyjna z odzyskiem, czyli odzysk ciepła.

Elektronika w Inteligentnym Domu

Smart Home to także rozbudowany system alarmowy, który oprócz standardowych sygnałów dźwiękowych i dźwiękowych posiada zintegrowany dialer GSM, a także inne przydatne rozwiązania, takie jak czujniki tlenku węgla i dymu, czujniki stłuczenia szkła czy drzwi magnetyczne. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach stosuje się również systemy monitoringu kluczowych obszarów posesji lub wnętrza.

Często stosowanym rozwiązaniem są instalacje elektryczne, które pozwalają na automatyczną regulację natężenia światła bez konieczności ręcznego przestawiania włączników. Na oszczędność energii wpływa również system samodopasowujących się żaluzji – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, rolet i markiz.

Sterowane komputerowo centralne ogrzewanie umożliwia również ustawienie programu, który indywidualnie dostosuje temperaturę pomieszczenia zgodnie z naszymi preferencjami. Możemy więc łatwo ustawić płytę tak, aby wyłączała się w pracy i włączała po powrocie do domu, zawsze utrzymując komfortową temperaturę.

Inteligentne połączenie z domem

Inteligentny dom - czym jest koncepcja
Inteligentny dom – czym jest koncepcja

Choć mogłoby się wydawać, że wdrożenie wszystkich opisanych rozwiązań wymagałoby ułożenia co najmniej kilku kilometrów kabli, teraz jest to znacznie prostsze. Większość technologii opiera się już na łączności bezprzewodowej, więc nie widzimy zbyt wielu splątanych przewodów pod stopami w naszych domach. Co więcej, wielu ustawień można dokonać za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub z poziomu systemu operacyjnego na laptopie. Również w domu wiele instalacji korzysta już z jednego zintegrowanego panelu. Nie musimy więc chodzić z pokoju do pokoju, aby ustawić temperaturę czy program oświetlenia dla każdego pomieszczenia z osobna.

Inteligentny dom opiera się na szerokiej gamie skomputeryzowanych sterowników, które zbierają sygnały z różnych urządzeń i po analizie podejmują odpowiednie działania i proszą nas o podjęcie odpowiednich decyzji w razie potrzeby. jak to wygląda Przeanalizujmy prosty przykład.

Załóżmy, że kamera lub czujnik rejestruje ruch na skraju ogrodu, kiedy nie ma nas w domu. Po wykryciu aktywności system powiadamia centralę alarmową, wysyła nam wiadomość, jednocześnie włącza wszystkie światła i wysyła sygnał ostrzegawczy. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam sygnał blokował drzwi i okna lub opuszczał rolety antywłamaniowe.

Inteligentny dom w systemie otwartym czy zamkniętym?

W przypadku systemu zamkniętego wszystkie komponenty, instalacja i oprogramowanie pochodzą od jednego producenta, który zazwyczaj świadczy również usługi montażowe. Inną opcją jest system otwarty, łączący komponenty różnych producentów. Nietrudno się domyślić, że ten pierwszy jest zwykle trudniejszy do złamania, może też być bardziej spersonalizowany, ale wymuszenie zabezpieczeń na jednej części systemu zwykle zapewnia dostęp do całego systemu. W przypadku systemów otwartych wiele zależy od producenta i dostarczanego przez niego sprzętu. Warto przed zakupem zapoznać się przynajmniej z niektórymi zaletami i wadami rozwiązania, ponieważ systemy BMS nie należą do tanich.