Jak wybrać gabinet rehabilitacyjny? Nie wszystkie gabinety rehabilitacyjne są równie dobre czy godne polecenia – i nie wszystkie gabinety rehabilitacyjne mają tak samo opracowane metody leczenia konkretnych dolegliwości. Co jest najważniejsze przy wyborze kliniki? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać klinikę, w której uzyskasz najlepsze leczenie.
W większości przypadków za rehabilitację w poradniach specjalistycznych musimy zapłacić z własnej kieszeni. Niestety ceny te często nie są niskie – dlatego wydawanie pieniędzy idzie w parze z satysfakcjonującymi efektami i tak ważna jest poprawa zdrowia. Nie warto chodzić do kliniki tylko dlatego, że jest tania, lepsza inwestycja wiąże się z wyższymi kosztami, ale rób to tam, gdzie jest najwyższy poziom wyzdrowienia z danej choroby.
Kwalifikacje fizjoterapeutów
Fizjoterapeuci to przede wszystkim osoby, które ukończyły pięcioletnie studia medyczne i uzyskały tytuł magistra. Podczas studiów zdobywają nie tylko taką samą wiedzę jak lekarz czy pielęgniarka, ale także wiedzę specyficzną dla fizjoterapii: przeciwwskazania do rehabilitacji, objawy różnych chorób itp. Ponieważ fizjoterapia ewoluuje wraz z postępem medycyny i techniki, większość fizjoterapeutów dba o jej ciągły rozwój, nawet po ukończeniu studiów uczęszcza na studia podyplomowe lub rozległe kursy i szkolenia, dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę.
Uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, ciągłe pogłębianie wiedzy i umiejętności potwierdzone dyplomem świadczą o wysokiej jakości fizjoterapeutów. Wybierając fizjoterapeutę, który zapewnia, że jest na bieżąco z najnowszymi technikami leczenia lub klinikę, która wspiera ich techniki, możesz być pewien wysokiej jakości powrotu do zdrowia. Jednak ważne jest również, aby szkolenie uzupełniające wiedzę było naprawdę przyzwoite – czyli setki godzin na raz, ponieważ jedno- lub dwudniowe szkolenie niekoniecznie zapewnia solidną, dogłębną wiedzę na dany temat.
Upewnij się również, że fizjoterapeuta w danej klinice należy do Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – naukowego i zawodowego stowarzyszenia polskich fizjoterapeutów.
Nowoczesny sprzęt
Dostęp do siłowni czy specjalistycznego sprzętu jest niemal tak samo ważny jak wykwalifikowany fizjoterapeuta. Prawie, bo to sprawa drugorzędna – profesjonalny fizjoterapeuta z dużą wiedzą i doświadczeniem osiągnie lepsze efekty niż mniej kompetentny fizjoterapeuta, który korzysta z bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu.
Na co powinienem zwrócić uwagę? Wielkość sali do ćwiczeń jest ważna, ale nie tak ważna, jak liczba stanowisk i sprzętu rehabilitacyjnego przypadająca na jednego pacjenta. Najczęściej spotykany sprzęt w klinikach rehabilitacyjnych http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ to sprzęt do lasera, fototerapii, krioterapii i magnetoterapii. Są to bardzo drogie urządzenia, jednak aby osiągnąć jak najlepszy efekt terapeutyczny konieczne jest wprowadzenie do leczenia kinezjologii, czyli leczenia poprzez ćwiczenia. Dowiedz się w klinice, w której planujesz rozpocząć leczenie, jakie są preferowane metody rekonwalescencji.
Rehabilitacja funkcjonalna
Stosowany przede wszystkim w rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub pacjentów, którzy muszą na nowo nauczyć się funkcjonować po udarze lub zawale serca. Wiele klinik jest wyposażonych w specjalne pokoje, które mają wyimaginowane normalne pokoje rodzinne – takie jak kuchnie, łazienki itp. Ich zadaniem jest nauczenie pacjentów poruszania się po domu. Rehabilitacja nie zawsze polega na wyleczeniu choroby (bo nie zawsze jest to możliwe), ale na umożliwieniu pacjentowi jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania. Wiele klinik uczy, jak to robić i jest to zarówno bardzo potrzebne, jak i pomocne.
Wizyta ekspertów
Ważne jest, aby kliniki rehabilitacyjne zatrudniały lekarzy specjalizujących się w określonej dziedzinie – na przykład neurologów lub chirurgów ortopedów – oprócz fizjoterapeutów. Chociaż sami nie są zaangażowani w proces zdrowienia, dobrze jest mieć możliwość skonsultowania się z nim na temat tego, jak dobrze zadziałało leczenie; specjalista może ocenić, jak skuteczny jest powrót do zdrowia i ewentualnie określić, co można poprawić, aby zoptymalizować powrót do zdrowia.
Opieka 24/7
Jeśli wybierasz się do przychodni całodobowej (czyli jesteś tam przez cały okres leczenia), a nie do przychodni dziennej, ważne jest, aby placówka zapewniła Ci w tych godzinach opiekę najwyższej jakości. Nieważne nawet ilu pacjentów ma dany fizjoterapeuta (choć jak wszyscy wiemy im mniej tym lepiej – wtedy danej osobie może poświęcić jak najwięcej czasu), czy są tacy pacjenci Ważna jest też pielęgniarka lub ratownika medycznego w przychodni i z kim zawsze możesz się skonsultować. Zadbaj o to, aby klinika była pod tym względem na wysokim poziomie – skuteczność Twojej rehabilitacji nie zależy tylko od samego fizjoterapeuty.