Odzież BHP – zagrożenia czyhające na pracowników w miejscu pracy są naprawdę różne. Z takimi wypadkami w pracy spotykają się eksperci BHP co roku, co jest niewyobrażalne dla zwykłych ludzi, ale nic nie mogą zrobić. Dlatego bardzo ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej, która zapobiegnie różnego rodzaju wypadkom, a nawet drobnym urazom, czasem nawet niewielka część ubioru może zapewnić ochronę życia.
Każdy ma swój własny kombinezon ochronny
Odzież ochronna nie jest uniwersalna, nie można nosić ich wszystkich. Wiele branż specjalizuje się w doborze odzieży, która odpowiada warunkom pracy ich pracowników i odpowiada potrzebom bezpieczeństwa i higieny danej branży. Chociaż istnieją określone kategorie odzieży, zawsze np. jeśli wybieramy odzież ochronną, powinniśmy sprawdzić, przed czym dokładnie może ona zapobiegać, ponieważ może to być tylko ochrona, a nie do sytuacji, której potrzebujemy.
Warto też pamiętać, że odzież BHP to pojęcie bardzo ogólne i pod nim kryją się dalsze podziały, na które warto zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednią odzież.
Rodzaj odzieży
Przede wszystkim dzieli się głównie na odzież roboczą i odzież ochronną. Ta pierwsza to po prostu odzież robocza, a druga służy głównie do ochrony pracowników przed brudem, tłuszczem, olejem, kurzem, kurzem i innymi zabrudzeniami. Zamiast tego nie ma żadnych dodatkowych elementów ochronnych, ani nie jest specjalnie utwardzany. Dzięki niemu pracownicy nie brudzą się zbytnio i mogą służyć jako zamiennik codziennego ubrania w pracy. Widzimy ją w ogrodniczkach, ogrodniczkach, a także w samodzielnych spodniach i stylach, takich jak bluzy, kurtki i nie tylko. Znajduje zastosowanie między innymi w zawodach takich jak ogrodnik, lekarz czy sklep. Możesz łatwo manipulować jego kolorem, wyglądem itp., ponieważ nie wpłynie to na jego funkcjonalność. Dlatego wiele firm wybierze taką odzież jako odzież swoich pracowników i oczywiście przynajmniej umieści na niej logo swojej firmy, co jest dodatkową reklamą. Warto również zaznaczyć, że odzież taka nie posiada atestów i w związku z tym może, ale nie musi spełniać inne normy w zakresie ochrony życia i zdrowia. Jednak z tego powodu jej cena jest niższa niż ogólnej odzieży ochronnej.
Odzież BHP — dobra odzież jest bezpieczna
W przypadku drugiego rodzaju odzieży sytuacja w tym przypadku jest nieco inna. Zacznijmy od jego funkcji, którą jest przede wszystkim ochrona pracowników przed wszelkimi zagrożeniami, które mogą czyhać w miejscu pracy. Więc na pewno będzie to ubiór używany przez strażaków, osoby pracujące w trudnych warunkach, osoby z urazami fizycznymi itp. Taka odzież nie może być wybrana arbitralnie, musi być certyfikowana, czyli dopasowana do konkretnych zagrożeń, przed którymi ma neutralizować i chronić. Dlatego rzadko można zobaczyć coś, co można zmienić, ponieważ każda zmiana spowoduje, że straci swoją wartość ochronną. Kombinezon BHP występuje w różnych wariantach w zależności od zagrożenia, z jakim jest przygotowany. Obejmuje takie elementy, jak bluzy, spodnie, kombinezony, kaski, rękawice i kamizelki odblaskowe. Niestety, o ile strój powinien być wygodny i nie krępować ruchów, o tyle w tym przypadku trzeba się z tym pogodzić. Często w miejscach najbardziej narażonych na zagrożenia stosuje się dodatkowe wzmocnienia, dodatkowe warstwy materiału, dodatkowe szwy itp. Powinien zapewniać pełne bezpieczeństwo pracownika przed jakimkolwiek uszczerbkiem na zdrowiu. Odzież ochronna może mieć różną cenę i zwykle nie zastępuje odzieży roboczej ani zwykłej, ale jest noszona jako dodatek do odzieży.
Dla kogo odpowiednia jest odzież BHP?
Odzież BHP można kupić do wielu zawodów, a czasami nawet nie myślimy o odzieży takiej jak fartuch lekarski, kombinezon pszczelarski czy rękawice ogrodnicze mieszczące się w tej kategorii. Każdemu z nas mogłoby się wydawać, że są to zwykłe elementy ubioru, ale one już pełnią swoją funkcję, więc pasują do wyobrażenia, że pomagają zatrzymać brud lub uszczerbek na zdrowiu.
Zawsze warto kupować dobre ubrania, bo w nich można czuć się bezpieczniej w pracy. Dzięki niemu możesz uchronić się przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą zakończyć się bardzo źle. Czasami skromność może być naprawdę niebezpieczna. Np. przy produkcji wełny mineralnej ludzie muszą nosić okulary, zdejmują je na chwilę tylko po to, by znaleźć haczykowaty kawałek wełny zwisający im z oka, wymaga to interwencji lekarza i czasem tygodni rehabilitacji, bo zanim to nastąpi Oczy nie nie wracają szybko do normy po takich wypadkach.