Kim jest ortodonta? Ortodoncja jest specjalnością dentystyczną od początku XX wieku, która ma na celu zapobieganie, diagnozowanie i leczenie nieprawidłowości zębów i/lub twarzy. Istnieje wiele schorzeń, które można leczyć aparatem ortodontycznym. Należą do nich: problemy z rozwojem szczęki, wrodzony brak lub dodatkowe zęby. Podczas gdy ortodoncja może poprawić pewność siebie poprzez korygowanie problemów, takich jak krzywe zęby, leczenie i korygowanie tych problemów to coś więcej niż kosmetyka.
Problemy ortodontyczne mogą powodować wiele problemów, w tym trudności w żuciu i mówieniu. Nieleczone niektóre stany mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Jak działa ortodoncja? Szelki wywierają stały nacisk na kość, aby stopniowo przesuwać zęby. Nazywa się to przebudową kości. Proces jest powolny, a zęby przesuwają się z czasem, umożliwiając kości szczęki i otaczającym ją tkankom przystosowanie się i wyrównanie do prawidłowego ustawienia.
Co robi ortodonta?
Chociaż najczęściej kojarzeni są z aparatami na receptę, ortodonci robią znacznie więcej. Pomagają pacjentom korygować i zapobiegać problemom spowodowanym przez źle ustawione zęby i szczęki, co może prowadzić do poważniejszych problemów w całym ciele. Nie każde rozwiązanie ortodontyczne wiąże się z receptą na aparat ortodontyczny. Termin „zamki” odnosi się do każdego aparatu ortodontycznego stosowanego w jamie ustnej i wokół niej w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.
Ortodonci często używają aparatów ortodontycznych, ochraniaczy na zęby i elementów ustalających. Pominięcie krytycznych informacji z historii medycznej pacjenta może negatywnie wpłynąć na pacjenta. Niezbędna jest znajomość historii stomatologicznej i medycznej pacjenta. Perspektywy kariery dla ortodontów są doskonałe. Wraz z postępem technologii dentystycznej możliwość leczenia wczesnych objawów poważnych problemów stomatologicznych umożliwia lekarzom, takim jak ortodonci, wykonywanie większej liczby procedur z większą dokładnością. Tylko najlepsi dentyści mogą zostać ortodontami.
Obowiązki koordynatora ortodontycznego
Koordynator Leczenia Ortodontycznego ustala terminy wszystkich wizyt pacjenta, począwszy od wstępnej konsultacji z ortodontą, aż po końcowe etapy danego planu leczenia. Podczas badania wstępnego udzielają informacji o dostępnych możliwościach leczenia oraz możliwych zakresach ubezpieczenia i możliwościach kredytowych. Koordynatorzy leczenia ortodontycznego mogą również monitorować stany magazynowe i w razie potrzeby zamawiać nowe. Ponadto w razie potrzeby konsultują się z lekarzami podczas koordynowania opieki nad pacjentem.
W końcu muszą wszystko udokumentować, łącznie z postępami pacjenta, wszelkimi skierowaniami na dalsze leczenie. Asystenci ortodontyczni asystują w fotelu ortodontycznym i dbają o to, aby pacjenci byli w pełni poinformowani o zabiegach ortodontycznych i pielęgnacji aparatu ortodontycznego. Przygotowują sale do wizyt, sterylizują aparaty ortodontyczne, dopasowują aparaty ortodontyczne pacjentów zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty.
Leczenie z punktu widzenia pacjenta
Leczenie aparatem ortodontycznym wymaga dużo cierpliwości, ponieważ wiąże się z wielokrotnymi wizytami u ortodonty. Zanim założysz aparat, możesz się zastanawiać, ile wizyt było przed założeniem aparatu? Być może będziesz musiał odwiedzić ortodontę raz lub kilka razy, aby założyć aparat ortodontyczny. Ilość wizyt uzależniona jest od rodzaju przypadku, stanu zdrowia jamy ustnej oraz planu leczenia. Może być wymagane wiele wizyt, jeśli przed założeniem aparatu ortodontycznego wymagane są aparaty ortodontyczne lub ekstrakcje zębów. Przed założeniem aparatu należy przynajmniej raz udać się do gabinetu ortodonty na konsultację i wstępny zabieg leczenia.
Ale jeśli można to zrobić raz, dlaczego potrzebujesz wielu wizyt? Przyjrzyjmy się temu i ilu wizyt możesz potrzebować w zależności od sytuacji. Być może będziesz musiał usunąć ząb, aby uzyskać aparat ortodontyczny. Kiedy masz krzywe lub krzywe zęby, musisz stworzyć miejsce dla zębów, aby je wyrównać i wyprostować. Czasami wymaga to ekstrakcji dwóch lub więcej zębów w celu założenia aparatu ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty u ortodonty oceni on Twoje zęby i szczękę. Następnie poinformuje Cię, czy ząb wymaga usunięcia.
Jeśli potrzebujesz ekstrakcji zęba, skieruje cię do chirurga szczękowego w celu ekstrakcji. Następnie należy umówić się na kolejną wizytę u ortodonty po usunięciu i wygojeniu tkanki łączącej zęby. Dlatego możesz potrzebować 2 lub 3 dodatkowych wizyt ekstrakcyjnych przed założeniem aparatu ortodontycznego. Podczas sesji poekstrakcyjnej z ortodontą oceni ząb i jeśli wszystko jest w porządku wykona odlewy tak jak pierwszego dnia. Następnie możesz założyć aparat na następną wizytę. Jednak nie powinieneś czuć się źle z powodu aportowania, ponieważ jest to normalne zachowanie.