Jak pożegnać się ze swoim pupilem – zwierzęta, które istnieją w życiu człowieka, są hodowane nie tylko na rzeź na mięso, skóry, futra czy półprodukty do produkcji żelatyny i innych towarów do użytku przez ludzi. Przyprowadzamy też zwierzęta do domu, żeby się zaprzyjaźnić, często ze współczucia dla ich losu (jak bezdomny pies czy kot ze schroniska), z samotności, albo nie oszukujmy się, dla ozdoby.
W wielu przypadkach w takiej sytuacji tworzy się więź, a zwierzęta traktuje się jak członków rodziny. Jednak prawda jest taka, że żyją znacznie krócej niż my, a my wybieramy dla nich opcje pochówku, takie jak powierzanie martwych zwierząt krematoriom dla zwierząt.
Skrócona długość życia zwierząt domowych – konsekwencje
Niestety dla ludzi, zwłaszcza dzieci, które o tym nie wiedzą, udomowione zwierzęta żyją krócej, często znacznie krócej niż ludzie. Najpopularniejsze zwierzaki, czyli psy i koty, żyją średnio 10-12 i 2(!)-10 lat, choć są osoby, które żyją 15-17 lat, a nawet 20 lat, ale nadal są tymi, które najbardziej często muszą z nimi mieszkać. Pożegnaj się ze starymi przyjaciółmi. Inne zwierzęta żyją jeszcze krócej, np. świnka morska ma około 5-8 lat, a chomik zaledwie 2-3 lata, a dla dziecka taka śmierć zwierzaka może być dość trudnym przeżyciem. Czy da się to jakoś złagodzić?
Jak grzebać martwe zwierzęta?
W przypadku psów i kotów, zwłaszcza na wsiach iw małych miejscowościach, zwierzęta grzebane są w ogrodach lub na nieużytkowanych polach lub ugorach. W skrajnych przypadkach zdarzają się też zwłoki takich zwierząt, nikomu już niepotrzebne, po prostu wyrzucone gdzieś w lesie lub na poboczu drogi. Tutaj, o ile w pierwszym przypadku nie można jeszcze postawić zarzutu jawnej bezduszności, to niestety w obu przypadkach jest to niezgodne z prawem i zagrożone wysoką grzywną, nawet do tysięcy złotych.
Musicie wiedzieć, że oprócz możliwości zapewnienia krematorium dla zwierząt, łamiemy również prawo. Uroczysty pochówek zwierzęcia w skrzyni w przydomowym ogródku, jak widać na filmie, w naszych polskich warunkach może odbyć się tylko symbolicznie, lub gdy w skrzyni znajdują się prochy zwierzęcia, można je uzyskać po kremacji w krematorium dla zwierząt .
Niestety zgodnie z prawem i faktycznym znaczeniem biologicznym zwłoki zwierzęce nazywane są padliną, czyli odpadami biologicznymi potencjalnie niebezpiecznymi dla środowiska i zdrowia, które muszą być usunięte lub składowane w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym, czyli na cmentarzu zwierząt
Trzy prawne możliwości grzebania martwych zwierząt
Pierwsza opcja to wspomniany już odrębny obszar, Cmentarz Zwierząt, na którym można symbolicznie zakopywać porzucone zwierzaki. Jest to jednak opcja o słabej dostępności, a w niektórych regionach naszego kraju w ogóle niedostępna. Ponadto, ze względu na nasze katolickie dziedzictwo, cmentarze dla zwierząt są często postrzegane przez społeczeństwo jako świętokradztwo i niezależnie od poglądów czy religii mogą budzić spore kontrowersje.
Drugą i najłatwiejszą opcją jest przekazanie martwego zwierzęcia lekarzowi weterynarii, czyli wyłącznie do utylizacji. W tym przypadku mamy do czynienia z legalnym procesem, ale płacimy cenę za pozbywanie się padliny, niepotrzebnych odpadów biologicznych, które wywołują niesmak zarówno u nas, jak i u naszych dzieci, jeśli nawiążą więź emocjonalną z martwym zwierzakiem. mu współczuć nie tylko zwierzętom, ale także temu, że nie zasługujemy na trupy. Innymi słowy, symbolika tego wyboru jest niewiele lepsza niż porzucenie padliny zwierzęcia gdzieś w lesie.
Krematorium dla zwierząt
Trzecią opcją, zgodną z prawem i akceptowaną zarówno przez nasze sumienie, jak i nasze dzieci, jest wybór krematorium dla zwierząt.
Samą procedurę kremacji zwierząt animaleden.pl/kremacja-zwierzat-zielona-gora/ powierzono profesjonalistom i choć wielu może się z tego wyśmiewać, w tym przypadku ciało zwierzęcia potraktowano z godnością. Również po kremacji ciała możemy przyjąć prochy zwierzęcia, a jeśli nasze dzieci lub my sami mamy silny związek z tym zwierzęciem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby te prochy były czczone w jakiejś formie.
Dzięki krematorium dla zwierząt otrzymamy przepalone prochy, które zostały odkażone ogniem i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego ani zdrowia ludzi. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrazić swoje uczucia przywiązania i żalu, na przykład poprzez zakopanie prochów w urnie lub skrzynce w swoim ogrodzie, gdzieś na łonie natury, czy chociażby rozsypanie prochów w jednym miejscu, np. , pies najchętniej spacerowałby z nami.
Fakt, że jest to martwe zwierzę, niekoniecznie oznacza, że nie możemy zachowywać się jak ludzie.
Animal Eden krematorium dla zwierząt |
Rosówek 30 |
72-001 Rosówek |
508508677 |
www.animaleden.pl |