Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi? Alkoholizm jest chorobą niszczącą zdrowie i życie człowieka. Każdego roku diagnozuje się dużą liczbę pacjentów. Problem ten narasta i niestety liczba ośrodków leczenia alkoholizmu nie rośnie tak szybko jak powinna. Jak możemy pomóc osobom z problemami alkoholowymi?

Diagnoza problemu

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, a najtrudniejsze jest rozpoczęcie leczenia. Pacjent musi mieć świadomość, że ma problem z alkoholem. I musi wykazać gotowość do walki z nim. Niestety bez tego terapia alkoholowa nie będzie skuteczna. Niejednokrotnie do ośrodka odwykowego zgłaszają się bliscy pacjenta. Jednocześnie nie należy rozpoczynać leczenia bez zgody i chęci pacjenta. Pierwszym krokiem w pomaganiu alkoholikowi jest uświadomienie mu powagi problemu. Najczęściej alkoholicy odrzucają myśl, że mogą być chorzy. Myślą, że mogą kontrolować swoje picie i przestać pić w dowolnym momencie. Dlatego zadaniem bliskiej osoby jest podjęcie takiego działania w pierwszej kolejności, aby pacjent zrozumiał, że coś jest z nim nie tak.

Jak to zrobić? Niestety problem tutaj nie jest prosty i jasny. Życie alkoholika często nie jest idealne, więc możemy łączyć elementy, które są dalekie od ideału. Mogą narobić bałaganu w mieszkaniu, wypić brzydkie spojrzenia, zapomnieć o obowiązkach i stracić pracę. Wszystko zależy od nasilenia problemu i życia alkoholika. Pamiętajmy, że alkoholicy często potrzebują dużo czasu, aby zrozumieć swoją chorobę. Czasami może minąć nawet kilka lat, zanim alkoholik zda sobie sprawę z problemu. Jednocześnie nie możemy rozluźniać ani zwalniać pacjentów z ich obowiązków. Pamiętajmy, że czasami ziemia musi zsunąć się z jego stóp, zanim będzie mógł zrozumieć swój błąd i swoją chorobę.

Wsparcie leczenia

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia alkoholizmu to już ogromny sukces. Nie możemy jednak spocząć na laurach – musimy działać szybko. Najpierw musisz zdecydować, jak ma wyglądać leczenie. Najczęstszą opcją jest psychoterapia alkoholowa, ale czasami może nie być tak skuteczna. Psychoterapia polega na przebywaniu we własnym środowisku, które może być potencjalnie niebezpieczne dla alkoholików. Dobrym rozwiązaniem są ośrodki dla alkoholików. W większości jednak ośrodek zamknięty dla alkoholików jest placówką prywatną. Oczywiście możemy próbować rejestrować pacjentów na leczenie w ramach NFZ, ale często wiąże się to z wielomiesięcznym oczekiwaniem. Tymczasem prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu mogą przyjmować pacjentów niemal od ręki. Pomocne może być zatem pokrycie części kosztów leczenia uzależnienia od alkoholu. Możemy udzielać pożyczek pacjentom lub bezpośrednio płacić za leczenie.

Jak pomóc alkoholikowi?
Jak pomóc alkoholikowi?

Dlaczego warto skorzystać z prywatnej terapii alkoholowej? Po pierwsze, pozwala pacjentowi opuścić jego normalnie toksyczne środowisko. Od pewnego czasu pacjent przebywa w placówce zamkniętej, bez dostępu do świata zewnętrznego. To czas holistycznego uzdrowienia i głębokiej refleksji. W większości przypadków pacjenci przez pewien czas nie mogą nawet komunikować się z bliskimi. Pamiętaj o stałym kontakcie z lekarzem. Dzięki temu będziesz mógł monitorować postępy swojego leczenia i być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami. Jeśli jednak pacjent zdecyduje się na psychoterapię na miejscu, sprawdzamy, czy regularnie uczestniczy w sesjach. Jeśli kolidują z jego obowiązkami, pomóżmy. Pacjent musi wiedzieć, że nie jest sam podczas leczenia. Samo leczenie jest notorycznie długie i wyczerpujące, dlatego pomoc najbliższych jest nieoceniona.

Jak mądrze pomagać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że alkoholikom trzeba pomagać w rozsądny sposób. Nie oznacza to użalania się nad nim i nad jego losem. Zamiast tego wielu alkoholików korzysta z okazjonalnego zimnego prysznica. Jeśli pomagamy, nie bierzemy na siebie odpowiedzialności alkoholików. Nie dajemy mu poczucia, że ​​ktoś kontroluje jego życie. Delikatna i subtelna pomoc jest tutaj preferowana. Są jednak chwile, kiedy trzeba podejść do sprawy lekko. Co to znaczy? To nic innego jak kontrolowany czasowy pobyt z dala od pacjenta. Czasami musi zobaczyć, że nie może żyć tak jak kiedyś, ale jednocześnie cierpi na alkoholizm. Musi więc dokonać wyboru – albo alkohol, albo rodzina i przyjaciele.

Ten wybór jest punktem zwrotnym dla większości alkoholików. Jednak jako bliskim nam osobom trudno jest nam wykonać tak radykalny krok. Tymczasem eksperci zajmujący się leczeniem alkoholizmu mówią wprost – jeśli sami kontrolujemy życie alkoholików, nie uzyskamy rezultatów. Jeśli nadal będziemy mu pomagać, nie będzie chciał iść na leczenie. Warto pójść do terapeuty i powiedzieć mu, co się z kimś dzieje. Każdy przypadek jest inny i wymaga nieco innego podejścia. Terapeuta doradzi nam, co możemy zrobić, aby pacjent zechciał rozpocząć leczenie. Dlatego musi zrozumieć fakt, że jest chory.