Gdzie jest witamina K?

Gdzie jest witamina K?

Gdzie jest witamina K? Witamina K jest jedną z kluczowych substancji zapewniających prawidłowe procesy życiowe. Między innymi bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także reguluje gospodarkę wapniową. Co warto wiedzieć?

Jakie są rodzaje witaminy K?

Naturalna witamina K występuje w postaciach:

  1. Witamina K1 inaczej filochinon, fitolidy, fitonadion. Jest to żółta ciecz, odporna na temperaturę i syntetyzowana przez rośliny. Ponadto jest rozpuszczalny w tłuszczach. Dostarczamy go do organizmu wraz z pożywieniem, zwłaszcza produktami pochodzenia roślinnego;
  2. Witamina K2 inaczej menadion. Jest wytwarzany przez mikroorganizmy i występuje również w przewodzie pokarmowym człowieka. Witamina K2 jest również rozpuszczalna w tłuszczach. Syntetyzowany przez mikroorganizmy w jelicie czczym i jelicie krętym i zaspokaja większość codziennych potrzeb;
  3. Witamina K3 inaczej menadion. Jest sztuczną pochodną witaminy K, ale ma wyższą biodostępność niż naturalna witamina K1. W przeciwieństwie do naturalnej witaminy K, jest rozpuszczalna w wodzie.

Jakie są źródła witaminy K w żywności?

Witamina K1 występuje głównie w produktach pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zielonych warzywach i liściach oraz olejach roślinnych. Dlatego rukola, szpinak, lucerna, buraki, sałata, jarmuż, szparagi, brokuły, kapusta i awokado są dobrymi źródłami witaminy K1. Z drugiej strony witamina K2 znajduje się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka i nabiał. Bogatym jej źródłem jest natto, japońska potrawa przyrządzana ze sfermentowanej soi.

Jakie pokarmy zawierają witaminę K2?

Wiadomo, w jakich produktach występuje witamina K1. Gdzie więc szukać źródeł witaminy K2 poza sfermentowaną soją? Znaleźliśmy go w dojrzałych serach (Brie, Gouda). Występuje również w maśle, foie gras i ciemnym drobiu. Kiszonki naturalne – małosolne w ogórkach i kapuście. Co więcej, nasze wnętrzności również produkują niewielkie ilości.

Czy pokarmy dostarczają odpowiednich ilości witaminy K?

Dzienne spożycie 15 gramów netto może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy. Niestety produkt ten nie jest powszechnie dostępny w Polsce. Dla innych jego zapach i wygląd są nie do przyjęcia. Dietetycy zwracają uwagę, że dzienne zapotrzebowanie na witaminy wynosi 1 μg/kg masy ciała. Dlatego osoby stosujące zdrową dietę, dostarczają odpowiednią ilość pożywienia. Osoby z osteoporozą i kobiety po menopauzie powinny rozważyć przyjmowanie tabletek witaminy K.

Co robi witamina K?

Gdzie jest witamina K?
Gdzie jest witamina K?

Witamina K odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Bierze udział w syntezie osoczowych czynników krzepnięcia i białka protrombiny. Jeśli organizm ma niedobór któregokolwiek z nich, mogą rozwinąć się problemy z krzepnięciem krwi. Dodatkowo witamina K wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Działa przeciwkrwotocznie i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich zwapnieniu i pękaniu. Reguluje gospodarkę wapniową uczestnicząc w wchłanianiu wapnia przez układ kostny. Bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej. Ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wykazano również, że spowalnia rozwój raka.

Kiedy warto suplementować witaminę K?

Gdy pojawiają się określone objawy, warto rozważyć suplementację witaminy K. Najpierw jednak należy skonsultować się z lekarzem, który zazwyczaj zleci zmiany w diecie. Jeśli wprowadzone modyfikacje nie przynoszą ulgi konieczna jest suplementacja witaminą K2 i D3. Suplementację zaleca się również pacjentom, którzy mogą cierpieć na jej niedobór. Zwykle dotyczy to osób z następującymi schorzeniami: osteoporozą, uszkodzeniem wątroby, niedokrwistością, zwapnieniem naczyń krwionośnych, żółtaczką lub zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Niedobór witaminy K może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza u noworodków. Więc lekarze badają ich poziom. W razie potrzeby suplementy należy wprowadzić u najmłodszych pacjentów.

Witaminy K i D – czy warto je łączyć?

Suplementy są bardzo popularne. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele preparatów, które mogą uzupełnić niedobory naszego organizmu, jak np. witamina k2d3. Istnieją również preparaty, które łączą określone składniki. Przykładem tego jest połączenie witaminy K + D. Czy ta lista jest aktualna? Wielu lekarzy twierdzi, że nie ma badań wykazujących pozytywne lub negatywne skutki takiego połączenia. Nie ma też badań wykazujących, że wchłanianie witaminy D jest przyspieszane pod wpływem witaminy K lub odwrotnie. Jednak analiza właściwości tych dwóch witamin doprowadziła do wniosku, że ich łączne stosowanie, jak twierdzą producenci tych suplementów, nie przynosi żadnych rezultatów.