Co to jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa zyskała w ostatnich latach ogromną popularność jako metoda trwałego usuwania owłosienia. Wykonywany jest przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub kosmetologa w salonie kosmetycznym. W tym procesie używa specjalnego sprzętu. Jak dokładnie wygląda ten proces?
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa jest alternatywą dla tradycyjnej depilacji mechanicznej przy użyciu depilatorów, zwykłych maszynek do golenia czy wosku. Do depilacji laserowej kosmetyczka używa lasera, który wytwarza wiązkę światła, która niszczy włosy. Czasami dzieje się to również poprzez wychwytywanie melaniny, która odpowiada za ciemne włosy. Melanina pochłania światło lasera, nagrzewa się i powoduje nieodwracalne uszkodzenia włosów.
Dlatego zabieg depilacji można nazwać trwałą metodą usuwania owłosienia. Oprócz fotoepilacji jest to najskuteczniejszy sposób usuwania niechcianego owłosienia ze wszystkich części ciała. O ile zabieg najlepiej wykonywać w profesjonalnym salonie, coraz częściej można go również wykonywać w domu. A to wszystko dzięki regularnej sprzedaży depilatorów.
Jakie są rodzaje depilacji laserowej?
Salony medycyny estetycznej czy gabinety kosmetyczne oferują różnorodne usługi depilacji laserowej. Jednak zwykle można użyć następujących elementów:
- Depilacja IPL (Intense Pulse Light Therapy) nie jest tak naprawdę laserem. Jednak przy pomocy światła jest to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania niechcianego owłosienia. Lasery emitują pojedynczą wiązkę światła, podczas gdy IPL emitują całe spektrum. Może jednak nie być tak skuteczny jak laser, dlatego stosuje się go głównie na włosach blond,
- Depilacja Desire. Metoda polega na selektywnej fototermolizie ukierunkowanej na mieszki włosowe. Emitowane światło lasera jest częściowo pochłaniane przez strukturę mieszków włosowych zawierającą melaninę. Następnie zamienia się w ciepło, powodując zniszczenie części włosa odpowiedzialnej za jego wzrost. Może to prowadzić do trwałej utraty włosów i uszkodzenia mieszków włosowych. Kurację najlepiej wykonywać, gdy włosy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu (fazie wzrostu). Wiązka wytwarzana przez laser wnika w głąb skóry na głębokość 2 mm, dzięki czemu jest bezpieczna dla skóry. W jakich okolicznościach można zastosować tę technologię? Po pierwsze, usuwanie włosów w celach estetycznych. Po drugie, służy do usuwania nadmiernego owłosienia spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi. Po trzecie, leczyć zapalenie mieszków włosowych.
Depilacja laserowa – gdzie można ją wykonać?
Depilacja laserowa jest bezinwazyjna, dzięki czemu można ją wykonać na niemal każdej części ciała. Depilacja jest najczęściej wykonywana na nogach, pod pachami, na ramionach, w okolicach bikini i na twarzy. Depilacji wykonują nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy decydują się również na depilację pleców, brzucha i tułowia. Czy efekt zabiegu jest zawsze taki sam? Na skuteczność depilacji może wpływać kilka czynników. Najlepsze efekty uzyskają osoby o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Dzieje się tak dlatego, że kontrast pigmentów ułatwia precyzyjne nakierowanie lasera na włos, stymulując i uszkadzając cebulkę włosa. Z drugiej strony osoby o ciemnej karnacji i jasnych włosach często wymagają powtarzania zabiegów. Często też rosną im włosy.
Depilacja laserowa – jak przebiega zabieg?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, przed wykonaniem zabiegu kosmetyczka powinna przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad. W tym czasie specjalista ocenia stan skóry i jej rodzaj, a także rodzaj, kolor i grubość włosów. Dzięki temu kosmetyczka może dobrać optymalne parametry lasera, aby skutecznie usunąć niechciane owłosienie. Przed użyciem lasera na całej skórze zaleca się przetestowanie go na niewielkim fragmencie skóry. W ten sposób specjalista oceni, czy wystąpi reakcja alergiczna.
Zabiegi depilacji laserowej mogą być bolesne, w zależności od indywidualnego progu bólu. Dlatego przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe, które polega na nacieraniu skóry maścią lub kremem znieczulającym. Dodatkowo kosmetyczka chłodzi obszar zabiegowy. Podczas tego zabiegu specjaliści naświetlają owłosione obszary skóry wiązkami lasera. W zależności od leczonego obszaru miejsce to może być naświetlane łącznie przez kilka minut do kilku godzin.
Po zabiegu skóra jest zwykle zaczerwieniona, podrażniona, może być lekko opuchnięta. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się powtarzanie zabiegów. Najlepiej powtórzyć od 3 do 10 razy, ale odstęp między każdym z nich powinien wynosić co najmniej 3 tygodnie. Efekty zabiegu zależą głównie od rodzaju i grubości włosów. Ważny jest również odcień skóry. Najlepsze rezultaty uzyskają osoby o ciemnych włosach i jasnej skórze. Po zakończeniu serii zabiegów zalecana jest coroczna wizyta kontrolna.