Co to jest czujnik podczerwieni?

Co to jest czujnik podczerwieni?

Co to jest czujnik podczerwieni? Dzisiaj technologia rozwinęła się na tyle, że ułatwia nam życie w wielu dziedzinach. Jego postępy są szczególnie widoczne w różnych systemach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Wszystkie budziki, zwłaszcza te popularne w wiejskich domach, dają właścicielowi poczucie spokoju. Jednak nieruchomość warta setki tysięcy złotych to prawie bułka z masłem w porównaniu z centrum handlowym z dziesiątkami, a nawet setkami sklepów zaopatrzonych w wartościowe produkty i towary.

Dlatego ochrona w takim miejscu jest niezwykle ważnym aspektem. W ciągu dnia spotkasz wiele osób pełniących rolę ochroniarzy lub ustawiających różne czujniki przy wejściu do sklepu w celu wykrycia prawidłowo oznakowanych produktów przed zakupem. Ale jaką metodę zastosować w nocy, gdy galerie, muzea, sklepy i inne miejsca publiczne są puste? Stosowane są tam różne systemy antykradzieżowe, w tym czujniki ruchu. Z jakimi typami możemy się spotkać i czym się różnią?

Inna mechanika, ale jeden cel

Co to jest czujnik podczerwieni?
Co to jest czujnik podczerwieni?

Czujniki dzielą się na kilka kategorii: pasywne, aktywne i wizualne. Warto zająć się każdą grupą z osobna, gdyż pomiędzy wyżej wymienionymi typami będziemy musieli wybierać wedle naszych potrzeb. Czujniki rcse.pl/merya-rtls/ aktywne opierają się na analizie fal elektromagnetycznych w danym pomieszczeniu. Obiekty takie jak krzesła czy stoły emitują fale o stałej częstotliwości, więc system interpretuje je jako obiekty nieruchome.

Z drugiej strony podczas ruchu dzieje się odwrotnie. Chodzący ludzie wysyłają fale elektromagnetyczne o zmiennej częstotliwości, a urządzenie rozpoznaje je jako poruszające się, uruchamiając w ten sposób alarm. Aktywne czujniki dzielą się na typy:

  1. Mikrofalówka – Jak sama nazwa wskazuje czujniki te charakteryzują się najwyższą czułością. Mogą wykrywać nawet ruch o niskiej intensywności i mogą to robić przez cienkie ściany, takie jak szkło. Jedynym minusem może być to, że ich pracę mogą zakłócać metalowe przedmioty o większych rozmiarach.
  2. Laser – jego działanie polega na wystrzeleniu wiązki światła na niewielką powierzchnię, np. wejście do budynku. Przecięcie go aktywuje alarm. Ten typ sensora możemy kojarzyć z różnymi filmami akcji, w których bohaterowie muszą ukraść jakieś ważne przedmioty.
  3. Ultradźwięki — czujniki te działają na zasadzie echolokacji i występują u niektórych zwierząt, takich jak nietoperze. Są najbardziej niezawodne i energooszczędne. Najczęściej możemy je spotkać w rozmaitych pojazdach i budynkach.

Z drugiej strony czujnik wizyjny to bardziej skomplikowana nazwa zwykłego aparatu. Zapisując obrazy, mogą je analizować, co pozwala na wykrycie niepożądanych osób na danym terenie. Są one powszechnie stosowane w wielu miejscach i zapewne każdy z nas miał i będzie miał z nimi styczność wielokrotnie. Warto jednak teraz przejść do tematu tego artykułu, czyli czujników podczerwieni. Jak działają i gdzie można je wykorzystać?

Możliwe obrazowanie termowizyjne

Czujniki podczerwieni rcse.pl/czujki-ruchu/ należą do kategorii pasywnej. Często można też spotkać nazwy wywodzące się od angielskiego słowa „czujnik ruchu PIR” (Passive Infrared Detector). Jaki jest więc ich mechanizm działania? Czujniki podczerwieni wykrywają promieniowanie cieplne emitowane przez wszystkie żywe organizmy i przedmioty. Możemy wtedy stwierdzić, czy w danym pomieszczeniu znajdują się ludzie i jak się poruszają, na podstawie kolorów reprezentujących różne temperatury.

Temperatura stałocieplnego ssaka oscyluje wokół 37 stopni Celsjusza, więc czujnik zarejestruje ją jako inną temperaturę niż obiekt, który nie wytwarza ciepła. Sprzęt taki należy instalować z dala od grzejników lub kaloryferów, które mogą zakłócać jego działanie. Ważnym aspektem, a jednocześnie wadą jest to, że czujnik IR może pokryć tylko pomieszczenie, a nie duże pomieszczenie, z którego może zbierać sygnały. Co więcej, można go wyposażyć w szereg dodatkowych funkcji, w zależności od ceny danego modelu. A skoro mowa o pieniądzach, ile kosztowałby taki obiekt?

Bezpieczeństwo jest bezcenne

Czujniki podczerwieni rcse.pl/kontrola-dostepu/ można kupić już za kilkaset złotych. Wiele firm oprócz tego produktu oferuje profesjonalne usługi instalacyjne. To świetna opcja dla każdego, kto nie miał wcześniej do czynienia z systemem antykradzieżowym. Warto jednak pamiętać, że zabezpieczając nasz dom, sklep lub w inny sposób, powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością, a nie kosztami. Od tego bowiem zależy los reszty naszego towaru, który może wielokrotnie przeważyć wartość dobrego zabezpieczenia antykradzieżowego. Dlatego bez względu na to, którą z tych opcji wybierzemy, najlepszą opcją będzie ta, która niekoniecznie jest tania i skuteczna w działaniu.

RCSE systemy zabezpieczeń
Topolowa 8
62-030 Luboń
668 417 744
www.rcse.pl